The following is a list of English Voice Actors throughout the Fire Emblem franchise.
Voice Actor
|
Awakening
|
Fates
|
Shadows of Valentia
|
Three Houses
|
Heroes
|
Other
|
Matthew Mercer
|
Chrom
|
Ryoma Azama Shigure Chrom
|
|
|
Chrom Ryoma Azama Shigure
|
Chrom (SSB4, SSBU, Warriors) Ryoma (Warriors)
|
David Vincent
|
Robin (Male Voice 1)
|
Robin
|
|
|
Michalis Robin (Male)
|
Robin (Male) (SSB4, SSBU, Warriors)
|
Brandon Karrer
|
Robin (Male Voice 2)
|
|
|
|
|
|
|
Chris Smith
|
Robin (Male Voice 3) Yarne
|
|
Slayde
|
|
Legion Reinhardt Seth Yarne
|
|
Lauren Landa
|
Robin (Female Voice 1)
|
|
Yuzu
|
|
Robin (Female) Sheena
|
Robin (Female) (SSB4, SSBU, Warriors)
|
Wendee Lee
|
Robin (Female Voice 2)
|
|
|
|
Veronica Maria Sophia Lyn
|
Lyn (Warriors)
|
Michelle Ruff
|
Robin (Female Voice 3) Noire
|
|
|
|
Noire Soleil
|
|
|
Laura Bailey
|
Lucina
|
Lucina
|
Palla
|
|
Lucina (Former) Palla (Former)
|
Lucina (SSB4, SSBU)
|
Kate Higgins
|
Lissa
|
Lissa
|
Shade
|
|
Lissa Serra
|
Lissa (Warriors)
|
Kyle Hebert
|
Frederick Validar
|
Frederick
|
Valbar
|
|
Valbar Bartre Frederick
|
Frederick (Warriors) Validar (Warriors)
|
Amanda C. Miller
|
Sully Cherche
|
|
|
|
Elincia Sully Cherche
|
|
Jamieson Price
|
Virion Priam
|
|
Rudolf
|
Nemesis
|
Zephiel Hawkeye Virion
|
|
Sam Riegel
|
Stahl Donnel
|
|
|
|
Raigh Stahl Donnel
|
|
Michael Sorich
|
Vaike
|
|
|
Gwendal
|
|
|
Tara Platt
|
Miriel Flavia
|
|
|
Edelgard
|
Edelgard
|
|
Eden Riegel
|
Sumia Nah
|
|
Genny
|
Fleche
|
Genny Sumia Nah Kana (Female)
|
|
Orion Acaba
|
Kellam Gerome
|
|
|
|
Gerome
|
|
Travis Willingham
|
Lon'qu Brady
|
Garon Hans Anankos (Dragon Form) Lloyd
|
|
|
Ogma Camus Lon'qu
|
|
Yuri Lowenthal
|
Ricken
|
Corrin (Male Voice 2) Kiragi Marth
|
|
|
Marth Merric Eliwood
|
Marth (SSBU, Warriors)
|
Melissa Fahn
|
Maribelle
|
|
|
|
Tana Maribelle
|
|
Jessica Gee
|
Panne
|
|
|
Cornelia
|
Panne
|
|
Gideon Emery
|
Gaius
|
Keaton Dwyer Asugi
|
|
|
|
|
Julie Ann Taylor
|
Cordelia Severa
|
Selena Flora Caeldori
|
|
|
Linde Nephenee Cordelia Selena Flora
|
Cordelia (Warriors) Linde (Warriors)
|
Paul St. Peter
|
Gregor
|
|
|
Ionius IX
|
|
|
Cindy Robinson
|
Libra Aversa
|
|
Nuibaba
|
|
Minerva Libra Aversa Hinoka Peri
|
Minerva (Warriors) Hinoka (Warriors)
|
Stephanie Sheh
|
Tharja Kjelle
|
Beruka Sophie Rhajat
|
|
|
Tharja Kjelle Beruka Rhajat
|
Tharja (Warriors)
|
Karen Strassman
|
Anna Olivia
|
Anna Hana Mozu
|
|
Anna
|
Anna Olivia Hana
|
Anna (Warriors) Olivia (Warriors)
|
Bryce Papenbrook
|
Henry
|
|
Kamui Conrad (Young)
|
|
Raven Karel Oscar Henry
|
|
Patrick Seitz
|
Basilio Laurent
|
|
Zeke
|
Jeritza Death Knight Lambert
|
Sirius Hector Draug
Brady Garon Death Knight
|
|
Minae Noji
|
Say'ri Cynthia
|
|
|
|
Idunn Cynthia
|
|
Mela Lee
|
Tiki Naga
|
|
|
|
Tiki Naga
|
Tiki (SSBU, Warriors)
|
Kaiji Tang
|
Owain
|
Odin Shiro Ignatius
|
|
|
Narcian Lloyd Owain Odin Shiro
|
Owain (Warriors)
|
Liam O'Brien
|
Inigo
|
Laslow Izana Zola
|
|
|
|
|
Todd Haberkorn
|
Morgan (Male)
|
|
|
Metodey
|
Joshua Morgan (Male) Siegbert
|
|
Nicole Balick
|
Morgan (Female)
|
|
|
|
Morgan (Female)
|
Yelena (Warriors)
|
Anthony Jenkins
|
Gangrel
|
|
|
|
|
|
Richard Epcar
|
Walhart
|
|
Jedah
|
|
Hardin Oliver Walhart
|
|
Erin Fitzgerald
|
Emmeryn
|
|
|
|
Olwen (Former) Sanaki
|
|
Kirk Thornton
|
Yen'fay
|
Iago
|
Nomah
|
|
Dorcas Surtr
|
Iago (Warriors)
|
Spike Spencer
|
Excellus
|
|
|
|
|
Marth (OVA)
|
Cam Clarke
|
|
Corrin (Male 1, 3) Arthur Hinata Anankos (Human Form)
|
|
|
Corrin (Male) Arthur Hinata
|
Corrin (Male) (SSB4, SSBU, Warriors)
|
Danielle Judovits
|
|
Corrin (Female 2) Rinkah Reina
|
|
|
|
|
Stephanie Lemelin
|
|
Corrin (Female 1) Kana (Female) Mitama Lilith
|
|
|
|
|
Marcella Lentz-Pope
|
|
Corrin (Female 3) Scarlet
|
|
|
Corrin (Female) Priscilla
|
Corrin (Female) (SSB4, SSBU, Warriors)
|
Rena Strober
|
|
Azura
|
|
|
Azura
|
Azura (Warriors)
|
E. G. Daily
|
|
Hinoka Peri Selkie
|
|
|
|
|
Roger Rose
|
|
Takumi Niles Hisame
|
|
|
|
|
Brianna Knickerbocker
|
|
Sakura Charlotte
|
Est
|
|
Est Ninian Sakura Charlotte
|
Sakura (Warriors)
|
David Stanbra
|
|
Xander Kaze Shura Siegbert Rainbow Sage
|
|
|
Xander
|
Xander (Warriors)
|
Paula Tiso
|
|
Camilla Orochi
|
|
|
|
|
Max Mittelman
|
|
Leo Kaden Forrest
|
Gray
|
|
Gordin Gray Leo Kaden
|
Leo (Warriors)
|
Natalie Lander
|
|
Elise Nina
|
|
|
Fir Amelia Elise Nina
|
Elise (Warriors)
|
Connor Kelly-Eiding
|
|
Felicia Setsuna
|
Catria
|
|
Catria Marisa Felicia Setsuna
|
|
Benjamin Diskin
|
|
Jakob Saizo Hayato
|
|
Caspar Lorenz
|
Matthew Jakob Saizo
|
|
DC Douglas
|
|
Gunter
|
|
|
Wrys Barst Gharnef Gunter
|
Gharnef (Warriors) Oskar (Warriors)
|
Antony Del Rio
|
|
Silas Percy
|
|
|
Silas
|
|
John Rubinstein/Walden James
|
|
Subaki Iago Nichol Kotaro
|
|
|
Jagen Jaffar Subaki
|
|
Marisha Ray
|
|
Oboro Effie Mikoto
|
|
|
Shanna Oboro Effie Mikoto
|
Oboro (Warriors)
|
Sarah Blandy
|
|
Kagero Midori
|
|
|
Fae Nino Kagero
|
|
Paul Eiding
|
|
Yukimura
|
|
|
|
|
Amber Hood
|
|
Nyx Soleil Candace
|
|
|
|
|
Imari Williams
|
|
Benny Fuga
|
|
|
Valter
|
|
Laura Faye Smith
|
|
Kana (Male)
|
|
|
|
|
Angela Marie Volpe
|
|
Velouria Ophelia
|
|
|
Velouria Ophelia
|
|
Kris Zimmerman
|
|
Arete Cassita Anthony
|
|
|
|
|
Jason Adkins
|
|
Ike
|
|
|
|
Ike (Path of Radiance, Radiant Dawn, SSBB, SSB4)
|
Kyle McCarley
|
|
|
Alm
|
|
Alm Soren
|
|
Erica Lindbeck
|
|
|
Celica
|
|
Celica Myrrh
|
Celica (Warriors)
|
Greg Chun
|
|
|
Lukas
|
|
Lukas Eldigan Ephraim Ike
|
Ike (SSBU)
|
Robbie Daymond
|
|
|
Tobin
|
Hubert
|
Tobin Ares Hubert
|
|
Chris Patton
|
|
|
Kliff
|
Linhardt
|
Kliff Itsuki Aoi
|
|
Amber Connor
|
|
|
Faye
|
|
Faye
|
|
Bonnie Gordon
|
|
|
Silque
|
|
Silque
|
|
Alexis Tipton
|
|
|
Clair
|
|
Clair Lucina (Current) Palla (Current)
|
Lucina (Warriors)
|
Grant George
|
|
|
Clive
|
|
Clive Sigurd
|
|
Chris Cason
|
|
|
Forsyth
|
|
Forsyth Perceval
|
|
Doug Erholtz
|
|
|
Python
|
Acheron
|
Python
|
|
Brian Beacock
|
|
|
Luthier
|
|
|
|
Caitlin Glass
|
|
|
Mathilda
|
|
Mathilda
|
|
Christine Marie Cabanos
|
|
|
Delthea
|
|
Delthea
|
|
Cristina Vee
|
|
|
Tatiana
|
|
Lachesis Athena
|
Edelgard (E3 2018 Three Houses Trailer)
|
Doug Stone
|
|
|
Mycen
|
Gilbert Duke Aegir
|
|
|
Cherami Leigh
|
|
|
Mae
|
Rhea Seiros
|
Caeda Mae Gwendolyn Cecilia
|
Caeda (Warriors)
|
Chris Hackney
|
|
|
Boey
|
Dimitri
|
Boey Quan Dimitri
|
|
Keith Silverstein
|
|
|
Saber
|
|
Saber
|
|
Lucien Dodge
|
|
|
Leon
|
Felix
|
Leon Naesala
|
|
Ben Pronsky
|
|
|
Atlas
|
Randolph
|
|
|
Mick Wingert
|
|
|
Jesse
|
|
Abel Jeorge Arden Laslow
|
|
Tara Sands
|
|
|
Sonya
|
|
Sonya Olwen (Current)
|
|
Joe J. Thomas
|
|
|
Deen Randal
|
Pallardó
|
Bantu Tibarn
|
|
Marc Diraison
|
|
|
Conrad
|
|
Conrad
|
|
Marieve Herington
|
|
|
Emma
|
|
|
|
Ian Sinclair
|
|
|
Berkut
|
|
Berkut
|
|
Ray Chase
|
|
|
Fernand
|
|
Alfonse Roy Gaius
|
Roy (SSBU)
|
Dorothy Fahn
|
|
|
Rinea
|
Mercedes
|
Rinea Mercedes
|
|
Monica Rial
|
|
|
Mila
|
|
|
|
Darin De Paul
|
|
|
Duma Narrator
|
|
|
|
Dan Woren
|
|
|
Desaix
|
Hanneman
|
|
|
Taliesin Jaffe
|
|
|
Massena
|
|
Bruno Cain Navarre
|
|
Sean Chiplock
|
|
|
Halcyon Jerome Blake Wolff
|
|
|
|
Ben Lepley
|
|
|
Lawson Mueller
|
Dedue
|
Saias
|
|
Carrie Keranen
|
|
|
Irma
|
|
Gunnthrá L'Arachel
|
|
Chris Niosi
|
|
|
|
Byleth (Male) (Former)
|
|
|
Zach Aguilar
|
|
|
|
Byleth (Male) (Current)
|
Byleth (Male)
|
|
Jeannie Tirado
|
|
|
|
Byleth (Female)
|
Byleth (Female)
|
|
Joe Zieja
|
|
|
|
Claude
|
Jamke Canas Claude
|
|
Allegra Clark
|
|
|
|
Dorothea Shamir
|
Ethlyn Karla
|
|
Billy Kametz
|
|
|
|
Ferdinand
|
|
|
Erica Mendez
|
|
|
|
Bernadetta
|
Deirdre
|
Lianna (Warriors)
|
Faye Mata
|
|
|
|
Petra
|
Lene
|
|
Shannon McKain
|
|
|
|
Ashe
|
|
|
Abby Trott
|
|
|
|
Annette
|
Laegjarn Nanna
|
|
Joe Brogie
|
|
|
|
Sylvain
|
Linus
|
|
Brittany Cox
|
|
|
|
Ingrid
|
|
|
Salli Saffioti
|
|
|
|
Hilda
|
Hilda
|
|
Zachary Rice
|
|
|
|
Raphael
|
|
|
Janice Roman Roku
|
|
|
|
Lysithea
|
|
|
Christian La Monte
|
|
|
|
Ignatz
|
Roderick Seliph
|
|
Xanthe Hyunh
|
|
|
|
Marianne
|
Eir
|
|
Ratana
|
|
|
|
Leonie
|
Ishtar
|
|
David Lodge
|
|
|
|
Jeralt
|
|
|
Cassandra Lee Morris
|
|
|
|
Sothis
|
Clarisse Julia Sothis
|
|
Laura Post
|
|
|
|
Catherine
|
Sylvia
|
|
Dave B Mitchell
|
|
|
|
Alois Lonato
|
Helbindi
|
|
Mark P. Whitten
|
|
|
|
Seteth
|
Hríd Lyon
|
|
Deva Marie Gregory
|
|
|
|
Flayn
|
|
|
Joe Ochman
|
|
|
|
Thomas/Solon
|
|
|
Griffin Burns
|
|
|
|
Cyril
|
Julius
|
|
Brad Venable
|
|
|
|
Kostas Nader
|
Cormag
|
|
Jake Eberle
|
|
|
|
Rodrigue
|
Haar Caineghis
|
|
Rachel Robinson
|
|
|
|
Judith
|
Nailah
|
|
Colleen O'Shaughnessey
|
|
|
|
Kronya Monica
|
Nagi Kronya
|
|
Armen Tylor
|
|
|
|
Miklan
|
Ranulf
|
|
Katelyn Gault
|
|
|
|
Ladislava
|
Tanith
|
|
Julie Kliewer
|
|
|
|
|
Sharena Lilina Florina
|
|
Edward Bosco
|
|
|
|
|
Gustav Líf Luke Klein
|
|
Kimberly Tierney
|
|
|
|
|
Feh
|
|
Heather Watson
|
|
|
|
|
Fjorm Tailtiu
|
|
Megan Lee
|
|
|
|
|
Ylgr Sigrun Yune
|
|
Sarah Williams
|
|
|
|
|
Laevatein Mist
|
|
Erika Ishii
|
|
|
|
|
Loki
|
|
Barbara Goodson
|
|
|
|
|
Hel
|
|
Lizzie Freeman
|
|
|
|
|
Thrasir Larcei
|
|
Ryan Bartley
|
|
|
|
|
Peony Ilyana
|
|
Jamison Boaz
|
|
|
|
|
Astram Pent
|
|
Brittney Harvey
|
|
|
|
|
Norne
|
|
Megan Harvey
|
|
|
|
|
Phina Sue Kiria Kurono
|
|
Kira Buckland
|
|
|
|
|
Katarina Eirika
|
|
Josh Petersdorf
|
|
|
|
|
Duma
Dozla
|
|
Xander Mobus
|
|
|
|
|
Arvis Innes Kaze
|
Darios (Warriors)
|
Brina Palencia
|
|
|
|
|
Ayra Lute
|
|
Steve Staley
|
|
|
|
|
Lewyn
|
|
Robert Clotworthy
|
|
|
|
|
Finn Black Knight Zelgius
|
Black Knight (SSBU)
|
Nicholas Roye
|
|
|
|
|
Leif Sothe
|
Rowan (Warriors)
|
Kayli Mills
|
|
|
|
|
Mareeta Thea Tsubasa Oribe
|
|
Caitlyn Elizabeth
|
|
|
|
|
Eyvel
|
|
Brenden McKian
|
|
|
|
|
Osian
|
|
Ted Stroka
|
|
|
|
|
Shannan Keaton
|
|
Phil Reich
|
|
|
|
|
Ced
|
|
Morgan Berry
|
|
|
|
|
Altena
|
|
Jason Marnocha
|
|
|
|
|
Travant
|
|
Michael Johnston
|
|
|
|
|
Lugh
|
|
Griffin Pautu
|
|
|
|
|
Chad
|
|
Brian Kimmet
|
|
|
|
|
Rutger
|
|
Khoi Dao
|
|
|
|
|
Wolt
|
|
Julia McIlvaine
|
|
|
|
|
Echidna Brunnya
|
|
Elizabeth Simmons
|
|
|
|
|
Larum Mamori Minamoto
|
|
Krizia Bajos
|
|
|
|
|
Igrene Altina
|
|
Maureen Price
|
|
|
|
|
Louise
|
|
Misty Lee
|
|
|
|
|
Ursula Titania Camilla
|
Camilla (Warriors)
|
Zeno Robinson
|
|
|
|
|
Ross
|
|
Jennifer Losi
|
|
|
|
|
Tethys
|
|
Andrew Buck
|
|
|
|
|
Ewan
|
|
Nathaniel Lane
|
|
|
|
|
Gerik
|
|
Frank Todaro
|
|
|
|
|
Greil Reyson
|
|
Lani Minella
|
|
|
|
|
Mia
|
Lyn (SSBB, SSB4, SSBU) Micaiah Mist Mia Rolf (Radiant Dawn)
|
Erik Scott Kimerer
|
|
|
|
|
Rolf
|
|
Rachelle Heger
|
|
|
|
|
Leanne
|
|
Kirsten Day
|
|
|
|
|
Lethe
|
|
Jason Vande Brake
|
|
|
|
|
Mordecai
|
|
Michael Sinterniklaas
|
|
|
|
|
Lucius Takumi Niles
|
Takumi (Warriors) Niles (Warriors)
|
Sandy Fox
|
|
|
|
|
Kana (Male)
|
|
Lexi Klein
|
|
|
|
|
Selkie
|
|
Jenny Yokobori
|
|
|
|
|
Eleonora Yumizuru
|
|